Wykład założycieli HOLA Design w ABB Living Space Experience

Założyciele HOLA Design Monika i Adam Bronikowscy przyjęli zaproszenie międzynarodowej firmy ABB do zlokalizowanego w Warszawie apartamentu pokazowego ABB Living Space Experience, na wieczór poświęcony architekturze kontekstualnej. Kwietniowe spotkanie przyciągnęło grupę architektów zainteresowanych tą tematyką, którzy przy okazji chcieli dowiedzieć się więcej o procesie powstawania Pasterskiej Chaty. Ten ulokowany na półwyspie Stylchyn nad jeziorem czorsztyńskim dom doczekał się wielu nagród na całym świecie.

Wszystko co najlepsze

Celem wykładu było zaprezentowanie Pasterskiej Chaty w lokalnym kontekście kulturowym i geograficznym. Kształt domu nawiązuje do zabudowy pasterskiej. Aby pokazać malowniczą zieleń oraz pobliskie jezioro, z jednej strony jego bryły umieszczono panoramiczne przeszklenia. Całość posesji nie jest z żadnej strony ogrodzona, przez co na działce możemy spotkać stada przechadzających się owiec, a także poczuć bezkresność wzgórz. Jego elewacja jest tak zaaranżowana, aby jak najlepiej wpasował się w otoczenie. Sama autorka projektu Monika Bronikowska wspomina, że jednym z ważniejszych założeń podczas tej inwestycji była jak najmniejsza ingerencja w krajobraz. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dom jest w całości wykonany z drewna. Jednak współautor projektu Adam Bronikowski rozwiewa te wątpliwości i wyjaśnia, że powstał on w technologii. Na zewnątrz chaty mamy wiór osikowy.

Technologiczny stróż

Na co dzień prowadzący wykład Monika i Adam Bronikowscy realizują wiele innych projektów, a więc – jak sami wspominają – nie mają wystarczająco dużo czasu, aby często przebywać w pienińskiej „chatce”. Dlatego postarali się, by dom był jak najbardziej bezobsługowy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, m.in. ogrzewaniu podłogowemu, uruchamianemu zdalnie przy użyciu smatfona. Dzięki temu, po przybyciu nie trzeba martwić się nieogrzanym domem. Jest to jeden z technologicznych tricków, które warto zastosować przy budowaniu miejsca wypoczynkowego.  Podczas spotkania pojawiło się więcej podpowiedzi, jak łączyć w architekturze tradycję, poszanowanie dla lokalnego kontekstu i nowoczesność.

Powrót